top of page
Ice Rink

O nás

Súčasnosť

 

Náš klub je nasledovníkom najstaršieho krasokorčuliarskeho klubu na Slovensku. V roku 2021 bude oslavovať 150. výročie od svojho založenia. V súčasnej dobe je Krasoklub Ondreja Nepelu Slovan Bratislava občianskym združením a je členom Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu. Korčuľujeme na najmodernejšom zimnom štadióne v TIPOS Aréne - Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, kde máme k dispozícii tri tréningové ľadové plochy.

Hlavným poslaním klubu je výchova a komplexná podpora vrcholových pretekárov, ale aj amatérskych krasokorčuliarov všetkých vekových kategórií. Pripravujeme krasokorčuliarov na súťaže, organizujeme školy korčuľovania, medzinárodné súťaže, exhibície na rôzne podujatia. Cieľom klubu je taktiež propagácia a sprístupnenie korčuľovania čo najširšej verejnosti. Našim snahou  je vytvárať podmienky pre upevňovanie zdravého životného štýlu, zvyšovanie telesnej a duševnej zdatnosti a športovej výkonnosti.

 

Náš klub sa venuje nasledovným aktivitám:

 

1. Pretekárska činnosť

 

Venujeme sa deťom od 4 rokov až po dospelých na niekoľkých výkonnostných úrovniach. Jadro tvoria pretekári, ktorí sa zúčastňujú pretekov Slovenského pohára, ktorými sa nominujú na Majstrovstvá Slovenska, ale aj iné medzinárodné súťaže, či dokonca Majstrovstvá sveta.

Našim cieľom je poskytnúť kvalitné tréningové podmienky pre pretekárov počas celého roka. Tréningy na ľade sú dopĺňané baletom, tancom, atletickou prípravou, posilňovaním, gymnastikou, koordinačnými cvičeniami a strečingom.

V letnom období sa zúčastňujeme na domácich a medzinárodných sústredeniach, kde skúsenosti a nové poznatky nadobúdajú nielen deti, ale aj tréneri, pre ktorých je krasokorčuľovanie nielen šport ale celoživotná vášeň.

20191130_172503.jpg

2. Kurzy korčuľovania pre deti, mládež i dospelých

Zároveň sa snažíme osloviť aj širšiu verejnosť a to ponukou pravidelných kurzov určených pre deti, mládež aj dospelých, od úplných začiatočníkov až po pokročilých korčuliarov. Naším cieľom je priblížiť tento šport aj deťom a mládeži, ktorí nemajú ambície venovať sa pretekárskemu krasokorčuľovaniu.

 

Taktiež ponúkame zdokonaľovacie kurzy korčuľovania, ktoré výrazne zlepšujú korčuliarske schopnosti a techniku korčuľovania.

S organizáciou kurzov korčuľovania máme dlhoročné skúsenosti. Výuka na kurzoch prebieha pod odborným dozorom skúsených trénerov. Kurzy prebiehajú štandardne od septembra do marca, zvyčajne pondelky a stredy alebo počas víkendov. Najmladší účastníci kurzov, ktorí prejavia záujem o tento krásny šport môžu potom pokračovať v tréningu krasokorčuľovania už ako členovia - aktívni pretekári Krasoklubu Ondreja Nepelu Slovan Bratislava. 

V rámci kurzov korčuľovania organizujeme zábavné aktivity pre deti ako je Mikuláš na ľade alebo Karneval na ľade.

3. Organizácia krasokorčuliarskych súťaží

Náš klub má bohaté skúsenosti a dlhoročnú tradíciu v organizovaní domácich a medzinárodných krasokorčuliarskych pretekov špičkovej kvality. Môžeme sa pochváliť organizovaním významnej medzinárodnej krasokorčuliarskej súťaže Grand Prix of Bratislava, ktorá je najstaršou v Československu. Tento rok sa bude konať už jej 62.ročník, ktorý organizuje od svojho počiatku náš klub. Preteky sú krasokorčuliarskou súťažou pre deti vo veku od 6 do 19 rokov zapísané v kalendári Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU) a Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu ako jedno z top podujatí pre sólových krasokorčuliarov a tanečné páry. Klub bol dlhé roky organizátorom prestížneho Memoriálu Ondreja Nepelu. Niekoľkokrát sme organizovali aj Majstrovstvá Slovenska.

IMG-c2f7417ac08be4a0ea356f51b8e57ea2-V.J
20191111_121515.jpg

4. Propagácia

Pre rast a úspech klubu je nevyhnutný marketing a propagácia. Usilujeme sa nielen o propagovanie našich pretekárov a klubu, ale aj o propagáciu krasokorčuľovania a zdravého životného štýlu. Zúčastňujeme sa exhibičných vystúpení počas hokejových zápasov, otváraní zimných ľadových plôch v Bratislave, vystúpení počas rôznych firemných akcií. Propagujeme náš klub a jeho pretekárov v médiách, tlači a na sociálnych sieťach. V neposlednom rade reprezentujeme mesto Bratislava, či už účasťami našich pretekárov na domácich a zahraničných súťažiach ako aj ich samotným organizovaním.

Naši tréneri

Ľuboš Remiš.JPG

Luboš Remiš

Tréner krasokorčuľovania 4. kvalifikačného stupňa na FTVŠ UK. Trénuje všetky výkonnostné kategórie a v rámci činnosti pre SKrZ pôsobil aj ako reprezentačný tréner. Jeho zverenci boli účastníkmi vrcholných krasokorčuliarskych súťaží ako Junior Grand Prix, Majstrovstvá sveta juniorov, Majstrovstvá sveta seniorov.

Absolvent ISU „ International Development Project 2014-2017“ a člen trénersko – metodickej komisie  SKrZ 2004-2009

História

Náš klub nadväzuje na dlhoročnú históriu a tradíciu korčuľovania v Bratislave. Práve tu vznikol na území dnešného Slovenska prvý organizovaný korčuliarsky klub. Išlo o Bratislavský korčuliarsky klub (Pressburger Eislaufclub, alebo Pozsony Korcsolzázó Egylet), ktorý bol založený dňa 14.12.1871 a jeho prvým predsedom bol gróf Waltz a podpredsedom Johan Frank.

V tomto období sa korčuľovanie na ľade tešilo v Bratislave veľkej obľube, a to predovšetkým ako spoločenská udalosť. Miestom korčuľovania prvých nadšencov bolo klzisko lemované ulicami Edlgasse, Turnergasse a Geissgasse o rozlohe 2465 m2. Pravidelne sa tu konali večerné korčuliarske slávnosti, ktoré výrazne prispievali k popularite tohto športu nielen v Bratislave, ale aj iných mestách na Slovensku. Zvlášť príťažlivé bolo večerné korčuľovanie na mestskom klzisku na Edlgasse (Zochova ulica), osvetlené 64 plynovými lampami a korčuliarom vyhrávala živá hudba. V januári 1872 sa vo Viedni konali prvé krasokorčuliarske preteky v Európe a bronzovú medailu na nich získal práve podpredseda nášho Bratislavského korčuliarskeho klubu Johan Frank.

História bratislavského krasokorčuľovania pokračovala v roku 1939 vznikom nového oddielu ŠK Bratislava, ktorý založil Jozef Šturm.  S výstavbou umelej ľadovej plochy za železničnou traťou pozdĺž Trnavskej cesty uvedenej do prevádzky 14.12.1940 prišlo do Bratislavy viacero krasokorčuliarskych nadšencov a pretekárov. Tí priviedli bratislavské i slovenské krasokorčuľovanie na vrchol a udržali ho tam až do 70. rokov 20. storočia.

Prvým predsedom krasokorčuliarskeho oddielu Slovan Bratislava bol Ing. Emil Skákala, ktorému Bratislava vďačí za aj usporiadanie dvojo ME a MS, ktoré sa u nás konali v rokoch 1958, 1966 a 1973. O rozvoj krasokorčuliarskeho športu sa zaslúžil Doc. PhDr. Ivan Mauer CSc., tréner, pedagóg, uznávaný vedecký pracovník a autor mnohých publikácií o krasokorčuliarskom športe. Ďalšou významnou osobnosťou bol tréner Antonín Divín, pod ktorého vedením vyrastal jeho syn Karol. V roku 1951 do tohto kolektívu pribudla naša najúspešnejšia trénerka Hilda Múdra.

V roku 1958 sa na už zastrešenom zimnom štadióne v Bratislave predstavil na ME Karol Divín, ktorý už mal vo svojej zbierke tri bronzové medaily a jednu striebornú z majstrovstiev Európy. Pred domácim publikom si vybojoval prvú zlatú európsku medailu. Tieto ME s úžasom sledoval aj malý Ondrej Nepela. Tento šport mu učaroval a mama ho priviedla na zimný štadión k trénerke Hilde Múdrej. Už o osem rokov neskôr na európskom šampionáte v Bratislave vybojoval Nepela svoju prvú veľkú medailu.

Pod vedením trénerky Hildy Múdrej sa stal Nepela trojnásobným majstrom sveta a dvakrát bol strieborný. Celkom päťkrát stál na najvyššom stupni počas európskych šampionátov a získal aj dve bronzové medaily. Vrcholom jeho športovej kariéry bol zisk zlatej medaily na Zimných olympijských hrách 1972 v Sappore. Za jeho prínos slovenskému a svetovému športu, bol v roku 2000 Ondrej Nepela vyhlásený za najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia.

Hilda Múdra istý čas viedla aj ďalších popredných slovenských krasokorčuliarov: Mariána Filca, v začiatkoch Agnesu Búřilovú-Wlachovskú. Jozefovi Sabovčíkovi neskôr radila v nácviku povinných figúr. V zozname jej zverencov figuruje aj úspešný tanečník Martin Skotnický. 

Poctou nášmu najúspešnejšiemu krasokorčuliarovi Ondrejovi Nepelovi je od roku 1993 organizovanie medzinárodnej súťaže „Memoriál Ondreja Nepelu“. Pri jeho treťom ročníku v roku 1995 sa  došlo k oficiálnemu premenovaniu Zimného štadióna na ul. Odbojárov v Bratislave, kde sa tieto preteky pravidelne konajú, na Zimný štadión Ondreja Nepelu.

 

Ide o zriedkavú a unikátnu skutočnosť, keď zimný štadión nesie meno krasokorčuliara...

 

V priebehu rokov sa niekoľkokrát menil oficiálny názov klubu, ktorý od pôvodného názvu ŠK Bratislava prešiel k premenovaniu na Slovan ÚNV, Slovan CHZJD, ŠK Slovan, KO ŠK Slovan Ružinov, KŠK Slovan Bratislava. Za dianím bratislavského oddielu sú aj mená mnohých funkcionárov – predsedov, ako boli Lackovič, Sigghoffer, Anderle, Čakaný, Horáček, Hlavatý, Berger, Hrachovcová, Kollár, Babušíková, Hluchý, Ďurkovský, Pokorný. Bratislavský krasokorčuliarsky oddiel dal základ aj niekoľkým ďalším krasokorčuliarskym klubom v Bratislave.

Jeho priamym nasledovníkom je náš klub Krasoklub Ondreja Nepelu Slovan Bratislava.  Veríme, že pre slovenské krasokorčuľovanie vychováme podobne úspešných korčuliarov, akými boli Karol Divín a Ondrej Nepela.

e0ZEmpV_RO7Vej74V5ayFA_Ondrej-Nepela_edi
bottom of page