top of page
Ice Rink

História klubu

Náš klub nadväzuje na dlhoročnú históriu a tradíciu korčuľovania v Bratislave. Práve tu vznikol na území dnešného Slovenska prvý organizovaný korčuliarsky klub. Išlo o Bratislavský korčuliarsky klub (Pressburger Eislaufclub, alebo Pozsony Korcsolzázó Egylet), ktorý bol založený dňa 14.12.1871 a jeho prvým predsedom bol gróf Waltz a podpredsedom Johan Frank.

V tomto období sa korčuľovanie na ľade tešilo v Bratislave veľkej obľube, a to predovšetkým ako spoločenská udalosť. Miestom korčuľovania prvých nadšencov bolo klzisko lemované ulicami Edlgasse, Turnergasse a Geissgasse o rozlohe 2465 m2. Pravidelne sa tu konali večerné korčuliarske slávnosti, ktoré výrazne prispievali k popularite tohto športu nielen v Bratislave, ale aj iných mestách na Slovensku. Zvlášť príťažlivé bolo večerné korčuľovanie na mestskom klzisku na Edlgasse (Zochova ulica), osvetlené 64 plynovými lampami a korčuliarom vyhrávala živá hudba. V januári 1872 sa vo Viedni konali prvé krasokorčuliarske preteky v Európe a bronzovú medailu na nich získal práve podpredseda nášho Bratislavského korčuliarskeho klubu Johan Frank.

História bratislavského krasokorčuľovania pokračovala v roku 1939 vznikom nového oddielu ŠK Bratislava, ktorý založil Jozef Šturm.  S výstavbou umelej ľadovej plochy za železničnou traťou pozdĺž Trnavskej cesty uvedenej do prevádzky 14.12.1940 prišlo do Bratislavy viacero krasokorčuliarskych nadšencov a pretekárov. Tí priviedli bratislavské i slovenské krasokorčuľovanie na vrchol a udržali ho tam až do 70. rokov 20. storočia.

Prvým predsedom krasokorčuliarskeho oddielu Slovan Bratislava bol Ing. Emil Skákala, ktorému Bratislava vďačí za aj usporiadanie dvojo ME a MS, ktoré sa u nás konali v rokoch 1958, 1966 a 1973. O rozvoj krasokorčuliarskeho športu sa zaslúžil Doc. PhDr. Ivan Mauer CSc., tréner, pedagóg, uznávaný vedecký pracovník a autor mnohých publikácií o krasokorčuliarskom športe. Ďalšou významnou osobnosťou bol tréner Antonín Divín, pod ktorého vedením vyrastal jeho syn Karol. V roku 1951 do tohto kolektívu pribudla naša najúspešnejšia trénerka Hilda Múdra.

V roku 1958 sa na už zastrešenom zimnom štadióne v Bratislave predstavil na ME Karol Divín, ktorý už mal vo svojej zbierke tri bronzové medaily a jednu striebornú z majstrovstiev Európy. Pred domácim publikom si vybojoval prvú zlatú európsku medailu. Tieto ME s úžasom sledoval aj malý Ondrej Nepela. Tento šport mu učaroval a mama ho priviedla na zimný štadión k trénerke Hilde Múdrej. Už o osem rokov neskôr na európskom šampionáte v Bratislave vybojoval Nepela svoju prvú veľkú medailu.

Pod vedením trénerky Hildy Múdrej sa stal Nepela trojnásobným majstrom sveta a dvakrát bol strieborný. Celkom päťkrát stál na najvyššom stupni počas európskych šampionátov a získal aj dve bronzové medaily. Vrcholom jeho športovej kariéry bol zisk zlatej medaily na Zimných olympijských hrách 1972 v Sappore. Za jeho prínos slovenskému a svetovému športu, bol v roku 2000 Ondrej Nepela vyhlásený za najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia.

Hilda Múdra istý čas viedla aj ďalších popredných slovenských krasokorčuliarov: Mariána Filca, v začiatkoch Agnesu Búřilovú-Wlachovskú. Jozefovi Sabovčíkovi neskôr radila v nácviku povinných figúr. V zozname jej zverencov figuruje aj úspešný tanečník Martin Skotnický. 

Poctou nášmu najúspešnejšiemu krasokorčuliarovi Ondrejovi Nepelovi je od roku 1993 organizovanie medzinárodnej súťaže „Memoriál Ondreja Nepelu“. Pri jeho treťom ročníku v roku 1995 sa  došlo k oficiálnemu premenovaniu Zimného štadióna na ul. Odbojárov v Bratislave, kde sa tieto preteky pravidelne konajú, na Zimný štadión Ondreja Nepelu.

 

Ide o zriedkavú a unikátnu skutočnosť, keď zimný štadión nesie meno krasokorčuliara...

 

V priebehu rokov sa niekoľkokrát menil oficiálny názov klubu, ktorý od pôvodného názvu ŠK Bratislava prešiel k premenovaniu na Slovan ÚNV, Slovan CHZJD, ŠK Slovan, KO ŠK Slovan Ružinov, KŠK Slovan Bratislava. Za dianím bratislavského oddielu sú aj mená mnohých funkcionárov – predsedov, ako boli Lackovič, Sigghoffer, Anderle, Čakaný, Horáček, Hlavatý, Berger, Hrachovcová, Kollár, Babušíková, Hluchý, Ďurkovský, Pokorný. Bratislavský krasokorčuliarsky oddiel dal základ aj niekoľkým ďalším krasokorčuliarskym klubom v Bratislave.

Jeho priamym nasledovníkom je náš klub Krasoklub Ondreja Nepelu Slovan Bratislava.  Veríme, že pre slovenské krasokorčuľovanie vychováme podobne úspešných korčuliarov, akými boli Karol Divín a Ondrej Nepela.

bottom of page